ଉପାସନା – ଆତ୍ମା ଏବଂ ସତ୍ୟ |

ଉପାସନା – ଆତ୍ମା ଏବଂ ସତ୍ୟ |

ପ୍ରକୃତ ଉପାସନା ହେଉଛି ଭଗବାନ-କେନ୍ଦ୍ରିତ ଉପାସନା | ଲୋକମାନେ କେଉଁଠାରେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍, ପୂଜାରେ କେଉଁ ସଙ୍ଗୀତ ଗାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଉପାସନା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ କିପରି ଦେଖାଯାଏ ସେଥିରେ ଲୋକମାନେ ଧରାପଡ଼ନ୍ତି | ଏହି ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ବିନ୍ଦୁକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ହରାଇଥାଏ | ଈଶ୍ୱର ଆତ୍ମା ଅଟନ୍ତି, ପୁଣି, ଯେଉଁମାନେ ତାହାଙ୍କର ଉପାସନା କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଆତ୍ମାରେ ଓ ସତ୍ୟରେ ଉପାସନା କରିବା ଉଚିତ (ଯୋହନ: 4: 24)) | ଏହାର ଅର୍ଥ ଆମେ ଏକ ଶୁଦ୍ଧ ହୃଦୟରୁ ଉପାସନା କରୁ!

ଉପାସନା – ବିଷୟର ହୃଦୟ |

ଉପାସନାରେ ପ୍ରାର୍ଥନା, ଖୋଲା ହୃଦୟରେ | ଈଶ୍ୱର ରଙ୍କ ବାକ୍ୟ ପ ିବା, ଗୀତ ଗାଇବା, ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ସେବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଏହା କେବଳ ଗୋଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ହୃଦୟ ଏବଂ ମନୋଭାବ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଇଥାଏ |

ଉପାସନା ଓ ପ୍ରଶଂସା କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ | କେବଳ ସେ ଯୋଗ୍ୟ; ତାଙ୍କର କଣସି ସେବକ ନୁହଁନ୍ତି (ପ୍ରକାଶିତ ବାକ୍ୟ 19:10) | ଆମେ ସାଧୁ, ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତା, ମୂର୍ତ୍ତି, ମୂର୍ତ୍ତି, ଦୂତ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କଣସି ମିଥ୍ୟା ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପ୍ରତିବଦଳରେ କିଛି ଆଶା କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଯେପରି ଏକ ଚମତ୍କାର ଆରୋଗ୍ୟ | ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପାସନା କରାଯାଇଥାଏ, ଏବଂ କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କ ସନ୍ତୁଷ୍ଟତା! ଉପାସନା | ଈଶ୍ୱର ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ପ୍ରଶଂସା ହୋଇପାରେ (ଗୀତସଂହିତା ୨୨: ୨ ;;: 18: ୧)), ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ସଂଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରିପାରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମର ଆଦର ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିପାରିବା ଏବଂ ସେ ଆମ ପାଇଁ ଯାହା କରିଛନ୍ତି | ପ୍ରକୃତ ଉପାସନା ଭିତରର ଅନୁଭବ ହୁଏ, ଏବଂ ତା’ପରେ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ବାହାରକୁ ଆସେ | ବାଧ୍ୟତାମୂଳକରୁ “ଗତି କରିବା| ଈଶ୍ୱର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଏବଂ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୃଥା ଅଟେ | ସେ ସମସ୍ତ କପଟୀତା ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖିପାରନ୍ତି, ଏବଂ ସେ ହୃଦୟହୀନ ଉପାସନାକୁ ଘୃଣା କରନ୍ତି (ଆମୋସ୍ 5: 21-24) | ଏହାର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଆଦମ ଏବଂ ହବାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୁତ୍ର କୟିନ ଏବଂ ଆବେଲଙ୍କ କାହାଣୀ | ସେମାନେ ଦୁହେଁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଉପହାର ନବେଦ୍ୟ ଆଣିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ କେବଳ ଆବେଲଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ। କୟିନ ଉପହାରରୁ ଉପହାର ଆଣିଥିଲେ। ପ୍ରକୃତ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ | ଈଶ୍ୱର ପ୍ରଶଂସା ହେତୁ ଆବେଲ ତାଙ୍କ ପଲରୁ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମେଷଶାବକ ଆଣିଥିଲେ |

ଉପାସନା – ଦାଉଦଙ୍କ ହୃଦୟ |

ପୂଜାପାଠ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ରାଜା ଦାଉଦ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଉଦାହରଣ ଥିଲେ | ସେ | ଈଶ୍ୱର ପ୍ରତି ଏକ ନିର୍ମଳ ଏବଂ କୃତଜ୍ଞ ହୃଦୟ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ତାଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିଥିଲେ | ଅନେକ ଗୀତଗୁଡ଼ିକ ଉପାସନା ପାଇଁ ଦାଉଦଙ୍କର ଉତ୍ସାହୀ ହୃଦୟକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ | “ହେ ସଦାପ୍ରଭୁ, ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା, ଏବଂ ସର୍ବୋପରିସ୍ଥ ତୁମ୍ଭର ନାମକୁ ପ୍ରଶଂସା ଗାନ କରିବା ଭଲ; ସକାଳେ ତୁମର ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁଣା ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ତୁମର ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପ୍ରକାଶ କରିବା ଭଲ” (ଗୀତସଂହିତା 92: 1-2) | ମୁଁ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବି, ଯିଏ ପ୍ରଶଂସା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ… | ମୁଁ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ସଦାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଡାକିବି; ତହିଁରେ ମୁଁ ଆପଣା ଶତ୍ରୁଗଣଠାରୁ ନିସ୍ତାର ପାଇବିଏବଂ ତାଙ୍କର ମହାନତା ଅନ୍ୱେଷଣଯୋଗ୍ୟ (ଗୀତସଂହିତା 18-3 ::) (ଗୀତସଂହିତା 145: 3) |  ନିଜ ହୃଦୟରେ ଦାଉଦ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ, କାରଣ ସେ ନିଜ ହୃଦୟରେ ରବାନ୍ୱିତ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply