ଯେତେବେଳେ ତୁମେ କାହା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତୁମେ କିପରି ଆରମ୍ଭ କରିବ? ଆପଣ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆଶା କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ? ଏହା କାମ କରିପାରେ, ଯଦି ଅନ୍ୟ ଜଣକ ଯଥେଷ୍ଟ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣତ ଆମେ ନିଜ ମୁଖ ଖୋଲି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଅନ୍ୟର ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରି ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଆରମ୍ଭ କରୁ | ଏହା ଭଗବାନଙ୍କ ସହିତ ସମାନ! ସେ ଆମ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଶୁଣିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ଏବଂ ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆମେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସ୍ୱର ଶୁଣିବାକୁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଉ | ପ୍ରାର୍ଥନା କହିବା ପରି, “ହେଲୋ, ଭଗବାନ, ଏହା ମୁଁ। ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ତୁମେ ମୋତେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛ ଏବଂ ମୁଁ ମୋ ଜୀବନ ଅପେକ୍ଷା ମୋ ଜୀବନ କିପରି ବଞ୍ଚିବା ଉଚିତ ସେ ବିଷୟରେ ତୁମେ ଅଧିକ ଜାଣିଛ। ମୁଁ ତୁମକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହେଁ। ଏଠାରେ କଣ ଚାଲିଛି ଏଠାରେ ଅଛି |

ମୋ ଜୀବନରେ, ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହାକୁ କିପରି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ସେ ବିଷୟରେ ତୁମର ଚିନ୍ତାଧାରା ପସନ୍ଦ କରେ | ଦୟାକରି ଆଜି ମୋତେ ଏ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବେ କି? ” ଏକ ସାଧାରଣ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ, ଆମେ କଥା ହେଉ, ତା’ପରେ ଅନ୍ୟର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଶୁଣିବା | ଏହା ଭଗବାନଙ୍କ ସହିତ ସମାନ! ଥରେ ଆମେ ପ୍ରାର୍ଥନା ମାଧ୍ୟମରେ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଆମର ହୃଦୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିବା ପରେ, ଆମେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସ୍ୱର ଶୁଣିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ | ସେ ଆମ ସହିତ ଏକ ଶ୍ରବଣ ସ୍ୱର ମାଧ୍ୟମରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି କି? କେତେକ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ସେ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣତ ତାହା ନୁହେଁ | ଆମେ ପ୍ରକୃତରେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ସ୍ୱର “ଶୁଣିବା” ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ଆମ ସହିତ ଅନେକ ଉପାୟରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଏଠାରେ ଅଛି:

ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ତାଙ୍କ ବାକ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ କୁହନ୍ତି |

ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଆମ ଚିନ୍ତାଧାରା ମାଧ୍ୟମରେ କୁହନ୍ତି |

ଭଗବାନ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି |

ଭଗବାନ ପରିସ୍ଥିତି ମାଧ୍ୟମରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି |