ବିଶ୍ୱାସ କଣ?

ବିଶ୍ୱାସ କଣ?

ଏବ୍ରୀୟମାନଙ୍କର ଲେଖକ ଏବ୍ରୀ 11: 1 ରେ କହି ବାଇବଲ ବିଶ୍ୱାସ ପରିଭାଷା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ବିଷୟର ମୂଳଭୂମି ଓ ଅଦୃଶ୍ୟ ବିଷୟର ନିଶ୍ଚିତ ଜ୍ଞାନ” ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବିଶ୍ୱାସ ଆଶା ଏବଂ ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଏକ ପୂର୍ବ ସର୍ତ୍ତ, “ ଅତଏବ ବିଶ୍ୱାସ, ଭରସା, ପ୍ରେମ, ଏହି ତିନି ସ୍ଥାୟୀ ଅଟେ, ଆଉ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ୧ କରିନ୍ଥୀୟ 13: 13) | ତେଣୁ ଏକ ଅର୍ଥରେ, ବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି କିଛି ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଆବଶ୍ୟକତା |

ତେଣୁ, ବାଇବଲ ବିଶ୍ୱାସ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ କ,ଣ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଲୂକ 6:45 ର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧ କହେ, “…ଉତ୍ତମ ଲୋକ ଆପଣା ହୃଦୟରୂପ ଉତ୍ତମ ଭଣ୍ଡାରରୁ ଉତ୍ତମ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରେ, ପୁଣି, ମନ୍ଦ ଲୋକ ମନ୍ଦ ଭଣ୍ଡାରରୁ ମନ୍ଦ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରେ; କାରଣ ହୃଦୟର ପୂର୍ଣ୍ଣତାରୁ ମୁଖ କଥା କହେ ।” ଅତଏବ, ଯେତେବେଳେ ରୋମୀୟ :: 10:09 ଯେଣୁ ତୁମ୍ଭେ ଯଦି ମୁଖରେ ଯୀଶୁଙ୍କୁ ପ୍ରଭୁ ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିବ, ଆଉ ଈଶ୍ୱର ତାହାଙ୍କୁ ମୃତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଉଠାଇଅଛନ୍ତି ବୋଲି ହୃଦୟରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବ, ତେବେ ପରିତ୍ରାଣ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ;”

ବିଶ୍ୱାସ କଠିନ ଏବଂ ସହଜରେ ଆସେ ନାହିଁ | ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀ ପରି, ବ ିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱାସ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆପଣ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଚ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଦୁଇ ଇଞ୍ଚ, ତୃତୀୟ ଇଞ୍ଚ ଇତ୍ୟାଦି ଯାଇପାରନ୍ତି | ଯେପରି ଅନ୍ୟ କଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ ଆପଣ ବୁଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ଯେହେତୁ ଯୀଶୁ ଲୂକ 17: 06 ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “…ପ୍ରଭୁ କହିଲେ, ଯଦି ଗୋଟିଏ ସୋରିଷ ଦାନା ପରି ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଥାଏ, ତାହାହେଲେ ଏହି ତୁତକୋଳିଗଛକୁ ତୁ ସମୂଳେ ଉପୁଡ଼ାଯାଇ ସମୁଦ୍ରରେ ରୋପିତ ହୁଅ ବୋଲି କହିଲେ, ତାହା ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ଆଜ୍ଞା ମାନିବ ।

Leave a Reply