ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ରେ ବାପ୍ତିସ୍ମ – ଏହା ତୁମର କ’ଣ ଅର୍ଥ?

ପବିତ୍ର ଆତ୍ମା ରେ ବାପ୍ତିସ୍ମ – ଏହା ତୁମର କ’ଣ ଅର୍ଥ?

ସଂକ୍ଷେପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କଠାରେ ବାପ୍ତିସ୍ମ ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ପ୍ରଥମେ, ଏହା ଆମକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଭାବରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ପୁନରୁତ୍ଥାନ ସହିତ ପରିଚିତ କରେ, ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆମକୁ ଏକତ୍ର କରେ | ଦ୍ୱିତୀୟତ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାପ୍ତିସ୍ମ ଆମକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଶରୀରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆମକୁ ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ସୀମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ପରିଚିତ କରେ | ପ୍ରକୃତରେ, ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କଠାରେ ବାପ୍ତିସ୍ମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଜୀବନର ନୂତନତାରେ ପୁନରୁତ୍ଥିତ ହୋଇଛୁ (ରୋମୀୟ 6:4)), ଏବଂ 1 କରିନ୍ଥୀୟ 12: 13 ରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆମର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଉପହାରଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କଠାରେ ବାପ୍ତିସ୍ମ ଅନୁଭବ କରିବା ମଣ୍ଡଳୀର ଏକତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସାହ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ (ଏଫିସୀୟ 4:5) | ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ସମାଧି, ଏବଂ ପୁନରୁତ୍ଥାନରେ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାପ୍ତିସ୍ମ ଦ୍ୱାରା ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ ହେବା – ପାପର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନର ନୂତନତାରେ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ପୃଥକତାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବାର ଆଧାର ସ୍ଥାପିତ କରେ (ରୋମୀୟ :: ୧-10-୧ ,, କଲସୀୟ 2 : 12) |

“କିନ୍ତୁ, ତୁମେ ପାପପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକୃତି ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ଆତ୍ମା ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ, ଯଦି God ଶ୍ବରଙ୍କ ଆତ୍ମା ତୁମଠାରେ ରୁହନ୍ତି | ଏବଂ ଯଦି କାହାର ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆତ୍ମା ନାହିଁ, ସେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କର ନୁହଁନ୍ତି” (ରୋମୀୟ :: 8-9) ।

Leave a Reply