ସଂକ୍ଷେପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କଠାରେ ବାପ୍ତିସ୍ମ ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ପ୍ରଥମେ, ଏହା ଆମକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଭାବରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ପୁନରୁତ୍ଥାନ ସହିତ ପରିଚିତ କରେ, ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆମକୁ ଏକତ୍ର କରେ | ଦ୍ୱିତୀୟତ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାପ୍ତିସ୍ମ ଆମକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଶରୀରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆମକୁ ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ସୀମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ପରିଚିତ କରେ | ପ୍ରକୃତରେ, ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କଠାରେ ବାପ୍ତିସ୍ମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଜୀବନର ନୂତନତାରେ ପୁନରୁତ୍ଥିତ ହୋଇଛୁ (ରୋମୀୟ 6:4)), ଏବଂ 1 କରିନ୍ଥୀୟ 12: 13 ରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆମର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଉପହାରଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କଠାରେ ବାପ୍ତିସ୍ମ ଅନୁଭବ କରିବା ମଣ୍ଡଳୀର ଏକତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସାହ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ (ଏଫିସୀୟ 4:5) | ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ସମାଧି, ଏବଂ ପୁନରୁତ୍ଥାନରେ ପବିତ୍ର ଆତ୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାପ୍ତିସ୍ମ ଦ୍ୱାରା ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ ହେବା – ପାପର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନର ନୂତନତାରେ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ପୃଥକତାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବାର ଆଧାର ସ୍ଥାପିତ କରେ (ରୋମୀୟ :: ୧-10-୧ ,, କଲସୀୟ 2 : 12) |

“କିନ୍ତୁ, ତୁମେ ପାପପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକୃତି ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ଆତ୍ମା ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ, ଯଦି God ଶ୍ବରଙ୍କ ଆତ୍ମା ତୁମଠାରେ ରୁହନ୍ତି | ଏବଂ ଯଦି କାହାର ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ଆତ୍ମା ନାହିଁ, ସେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କର ନୁହଁନ୍ତି” (ରୋମୀୟ :: 8-9) ।

ପ୍ରାର୍ଥନାର ଶକ୍ତି |

ପ୍ରାର୍ଥନା ଶକ୍ତି – ଏହା କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ?

ପ୍ରାର୍ଥନାର ଶକ୍ତିକୁ କମ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯାକୁବ 5: 16-18 ଘୋଷଣା କରେ, ଅତଏବ, ପରସ୍ପର ନିକଟରେ ଆପଣା ଆପଣାର ପାପ ସ୍ୱୀକାର କର, ପୁଣି, ସୁସ୍ଥ ହେବା ନିମନ୍ତେ ପରସ୍ପର ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କର । ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରାର୍ଥନା ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ସାଧନ କରି ପାରେ । 17 ଏଲୀୟ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ପରି ସୁଖଦୁଃଖଭୋଗୀ ମନୁଷ୍ୟ ଥିଲେ; ବୃଷ୍ଟି ନ ହେବା ନିମନ୍ତେ ସେ ଏକାନ୍ତ ଚିତ୍ତରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ, ଆଉ ତିନି ବର୍ଷ ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ବୃଷ୍ଟି ହେଲା ନାହିଁ; 18 ସେ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତେ ଆକାଶରୁ ବୃଷ୍ଟି ହେଲା, ଆଉ ଭୂମି ଆପଣା ଫଳ ଉତ୍ପନ୍ନ କଲା” ଭଗବାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣନ୍ତି, ପ୍ରାର୍ଥନାଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନାଗୁଡିକର ଉତ୍ତରରେ ଗତି କରନ୍ତି |

ଯୀଶୁ ଶିଖାଇଲେ, “… ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସତ୍ୟ କହୁଛି, ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କ ଅଳ୍ପ ବିଶ୍ୱାସ ସକାଶେ, କାରଣ ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ସତ୍ୟ କହୁଅଛି, ଯଦି ଗୋଟିଏ ସୋରିଷ ଦାନା ପରି ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଥାଏ, ତାହାହେଲେ ଏହି ପର୍ବତକୁ ‘ଏଠାରୁ ସେଠାକୁ ଘୁଞ୍ଚିଯା’ ବୋଲି କହିଲେ ତାହା ଘୁଞ୍ଚିଯିବ, ଆଉ କିଛି ହିଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ଅସାଧ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ (ମାଥ୍ୟୁ 17:20) | ୨ କରିନ୍ଥୀୟ 10: 4-5- ଯେଣୁ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଶାରୀରିକନୁହେଁ, ମାତ୍ର ଦୃଢ଼ ଗଡ଼ ଭୂମିସାତ୍‍ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ସେହି ସବୁ ଶକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଅଟେ); 5 ଆମ୍ଭେମାନେ ତର୍କବିତର୍କସବୁ ଓ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଜ୍ଞାନବିରୁଦ୍ଧରେ ଉତ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚ ବିଷୟ ଭୂମିସାତ୍‍ କରୁ, ପୁଣି, ପ୍ରତ୍ୟେକ କଳ୍ପନାକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ବାଧ୍ୟ ହେବା ନିମନ୍ତେ ବନ୍ଦୀ କରୁ,” ବାଇବଲ ଆମକୁ ଅନୁରୋଧ କରେ, ” ଯେପରି ପାପାତ୍ମାର ଅଗ୍ନିବାଣ ସବୁ ନିର୍ବାଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହୁଅ, ସେହି ବିଶ୍ୱାସରୂପ ଢ଼ାଲ ଧାର । 17 ପୁଣି, ପରିତ୍ରାଣ ରୂପ ଶିରସ୍ତ୍ରାଣ ପରିଧାବ କର ଓ ଆତ୍ମାଙ୍କ ଖ‌ଡ୍ଗ , ଅର୍ଥାତ୍ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ବାକ୍ୟ ଧାରଣ କର; 18 ସର୍ବ ପ୍ରକାର ପ୍ରାର୍ଥନା ଓ ନିବେଦନରେ ସର୍ବଦା ଆତ୍ମାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କର, ପୁଣି, ସମସ୍ତ ସାଧୁଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଜାଗି ରହି ପ୍ରାର୍ଥନା କର (ଏଫିସୀୟ: 16: 18)) |

ପାପ କଣ?

ପାପ କ’ଣ – ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ |
ଆମେ ଏକ ସଂସ୍କୃତିରେ ବାସ କରୁଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ପାପର ଧାରଣା ଠିକ ଏବଂ ଭୁଲ ଉପରେ ଆଇନଗତ ଯୁକ୍ତିରେ ଜଡିତ ହୋଇଛି | ଯେତେବେଳେ ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ “ପାପ କ’ଣ?” ଆମେ ଦଶ ଆଦେଶର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବିଷୟରେ ଭାବୁ | ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ, ମିଥ୍ୟା, ଅଭିଶାପ କିମ୍ବା ମୂର୍ତ୍ତିପୂଜା ତୁଳନାରେ ହତ୍ୟା ଏବଂ ବ୍ୟଭିଚାରକୁ “ପ୍ରମୁଖ” ପାପ ବୋଲି ଭାବିବା |


ଯୀଶୁ ଆସୁଛନ୍ତି - ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି କି

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଯେ କେହି ତାଙ୍କୁ ନିଜେ ପଚାରନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି: “ଯୀଶୁ ଆସୁଛନ୍ତି – ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି କି?” ତୁମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ବାକ୍ୟ ସହିତ ବିଶ୍ୱାସର ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଅନୁଯାୟୀ “ପ୍ରସ୍ତୁତ” ର ଅର୍ଥ କ’ଣ? ଯୀଶୁ ଆସିବା ପାଇଁ କାହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ? ଏବଂ, ଜଣେ କିପରି ଜାଣିବ ଯେ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଗରବମୟ ଘଟଣା ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ?

ଯୀଶୁଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ “ପ୍ରସ୍ତୁତ” ଶବ୍ଦଟି ଲୂକ 21:36 ରେ ଏକ ଜାଗ୍ରତ ସ୍ଥିତି ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ନିମ୍ନଲିଖିତ ଭାବରେ: “ସର୍ବଦା ସଜାଗ ରୁହ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କର ଯେପରି ଘଟିବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବ, ଏବଂ ତୁମ୍ଭେ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇ ପାରିବ। ” ଲୁକ 21 ର ଅଧ୍ୟାୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଶେଷର ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଦେଖିବା (ଏହାର ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ, ମାଥ୍ୟୁ 24 ଏବଂ ମାର୍କ 13), ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଜାଣିବା, ସେଗୁଡିକ ଘଟିବା ପରି ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ସେହି ସମୟର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା | ଲୂକ 21:28 କୁହେ, “ଯେତେବେଳେ ଏହିସବୁ ଘଟଣା ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଠିଆ ହୁଅ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାନ୍ତୁ, କାରଣ ଆପଣଙ୍କର ମୁକ୍ତି ପାଖେଇ ଆସୁଛି।”

ଲୂକ 21 ରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଚିହ୍ନ ଏବଂ ଏହାର ସମାନ୍ତରାଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନିମ୍ନଲିଖିତଗୁଡ଼ିକ ଅଛି: ପ୍ରତାରଣା, ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ବିପ୍ଳବର ଏକ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ, ଜାତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜାତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ, ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ, ଭୂକମ୍ପ, ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଏବଂ ମହାମାରୀ, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭୟାନକ ଘଟଣା ଏବଂ ବଡ଼ ସଙ୍କେତ; ସ୍ୱର୍ଗ, ନିର୍ଯ୍ୟାତନା, ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା, ଘୃଣା, ଯିରୁଶାଲମ ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଦଦଳିତ ହେବ, ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାରାଗଣର ଚିହ୍ନ, ଲୋକମାନେ ଆତଙ୍କରୁ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବେ, ଜଗତରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ସେ ବିଷୟରେ ଭୟଭୀତ ହେବେ ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ଶରୀର କମ୍ପିତ ହେବ। ଏଗୁଡ଼ିକ ଭୟଙ୍କର ସଙ୍କେତ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ମାନବ ଅସହାୟ | କିନ୍ତୁ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନେ ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡିକର ବିକାଶକୁ ଚେତାବନୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ, ଏବଂ ଯୀଶୁଙ୍କ ଆବିର୍ଭାବର ନିକଟତରତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ |ଅବଶ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିତ୍ରାଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ମୁଁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ଜାଣେ କି? “ମୁଁ ତୁମ୍ଭକୁ ସତ୍ୟ କହୁଛି, ଯିଏ ମୋ ବାକ୍ୟ ଶୁଣେ ଏବଂ ଯିଏ ମୋତେ ପଠାଇଛି, ସେ ଅନନ୍ତ ଜୀବନ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ସେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ନାହିଁ; ସେ ମୃତ୍ୟୁରୁ ଜୀବନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି” (ଯୋହନ: 24: ୨)) |ପରିତ୍ରାଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା | ସେ ନିଜ | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସୁନାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ, ଯାହା ଅଗ୍ନି ଦ୍ୱାରା ବିଶୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସୁନାର ବିଶୋଧନ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ାରା | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ବିଶୋଧନ ହୁଏ ଯାହା ଦ୍ “ାରା” ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ  ପ୍ରକୃତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ହେବାପରେ ପ୍ରଶଂସା, ଗରବ ଏବଂ ସମ୍ମାନର କାରଣ ହୋଇପାରେ “(୧) ପିତର ୧ :)) | “କାରଣ ତୁମେ ତୁମର | ବିଶ୍ୱାସୀ ର ସମାପ୍ତି, ତୁମର ପ୍ରାଣର ପରିତ୍ରାଣ ଗ୍ରହଣ କରୁଛ” (୧ ପିତର ୧ :)) |

ପରିତ୍ରାଣର ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ଶରୀରର ମୁକ୍ତି ହେବ | ପାଉଲ କୁହନ୍ତି, “।। ଆମେ ପୁତ୍ର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ ହେବା, ଆମ ଶରୀରର ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଉ” (ରୋମୀୟ: 23: ୨)) | ସେ ବୁ ାଇଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ଉପରକୁ ଉଠନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଏହା ଘଟିବ | “କାରଣ ପ୍ରଭୁ ନିଜେ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିବେ, ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ, ଦୂତଙ୍କ ସ୍ୱର ଏବଂ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ତୂରୀ ଡାକରେ, ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କଠାରେ ମୃତମାନେ ପ୍ରଥମେ ପୁନରୁ‌ତ୍‌ଥିତ ହେବେ। ଏହା ପରେ, ଆମ୍ଭେମାନେ ଜୀବିତ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ରହିଛୁ। ଆକାଶରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ମେଘରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଧରାଯିବ ଏବଂ ତେଣୁ ଆମ୍ଭେମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସହିତ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିବୁ ”(୧ ଥେସଲନୀକୀୟ :: ୧-17-୧)) |

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିତ୍ରାଣ ଏବଂ ଶେଷ ମୁକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ହୁଏ? ଜଣଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସର ପରୀକ୍ଷଣର ଶେଷ ଫଳାଫଳ କ’ଣ? ୧ ଯୋହନ :: 2-3- ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସ୍ଥିତିକୁ ଦର୍ଶାଏ ଯାହା ଯୀଶୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଗମନରେ ସ୍ୱାଗତ କରେ | “ଯେତେବେଳେ ସେ ଦେଖାଯାଏ, ଆମ୍ଭେମାନେ ତାଙ୍କ ପରି ହେବା, କାରଣ ଆମ୍ଭେମାନେ ତାହାଙ୍କ ପରି ଦେଖିବା। ତାଙ୍କଠାରେ ଏହି ଭରସା ଥିବା ସମସ୍ତେ ନିଜକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରନ୍ତି, ଯେପରି ସେ ଶୁଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି।” ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଯେପରି ଦେଖିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ପରି ହେବା | ତାଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରି ନିଜକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା (୧ ଯୋହନ ୨ :)) |

ଏବଂ, “ଯଦି କେହି ତାଙ୍କ ବାକ୍ୟ ପାଳନ କରେ, ତେବେ | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କଠାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ” (୧ ଯୋହନ ୨ :)) | ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି? ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ନିଜେ ପଚାରିପାରେ ଆତ୍ମ-ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପ୍ରେମ ମୋ ଭିତରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି କି?

ଯେତେବେଳେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପ୍ରେମ ଏକ ଆଲୋକ ହେବ ଯେତେବେଳେ ଭରସା ବିଫଳ ହୁଏ ଏବଂ ପୃଥିବୀରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ଭୟରେ ଆତଙ୍କ ମନୁଷ୍ୟର ହୃଦୟକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଥାଏ | ଏବଂ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ  ଲୋକମାନେ ଏକ ଆଲୋକ ହେବେ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଭରସା ଯୀଶୁଙ୍କଠାରେ ଅଛି ଏବଂ ବିଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ (ମାଥିଉ 5: 14-16) | ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଫେରି ଆସିବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇବେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଦେଖାଯିବେ ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରର ମୁକ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ପରିତ୍ରାଣର ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ବିଶ୍ୱାସ  କରିବେ |