ଯୀଶୁ ଆସୁଛନ୍ତି – ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି କି​

ଯୀଶୁ ଆସୁଛନ୍ତି – ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି କି​

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଯେ କେହି ତାଙ୍କୁ ନିଜେ ପଚାରନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି: “ଯୀଶୁ ଆସୁଛନ୍ତି – ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି କି?” ତୁମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ବାକ୍ୟ ସହିତ ବିଶ୍ୱାସର ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଅନୁଯାୟୀ “ପ୍ରସ୍ତୁତ” ର ଅର୍ଥ କ’ଣ? ଯୀଶୁ ଆସିବା ପାଇଁ କାହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ? ଏବଂ, ଜଣେ କିପରି ଜାଣିବ ଯେ ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଗରବମୟ ଘଟଣା ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ?

ଯୀଶୁଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ “ପ୍ରସ୍ତୁତ” ଶବ୍ଦଟି ଲୂକ 21:36 ରେ ଏକ ଜାଗ୍ରତ ସ୍ଥିତି ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ନିମ୍ନଲିଖିତ ଭାବରେ: “ସର୍ବଦା ସଜାଗ ରୁହ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କର ଯେପରି ଘଟିବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବ, ଏବଂ ତୁମ୍ଭେ ମନୁଷ୍ୟପୁତ୍ରଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇ ପାରିବ। ” ଲୁକ 21 ର ଅଧ୍ୟାୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଶେଷର ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଦେଖିବା (ଏହାର ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ, ମାଥ୍ୟୁ 24 ଏବଂ ମାର୍କ 13), ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଜାଣିବା, ସେଗୁଡିକ ଘଟିବା ପରି ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ସେହି ସମୟର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା | ଲୂକ 21:28 କୁହେ, “ଯେତେବେଳେ ଏହିସବୁ ଘଟଣା ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଠିଆ ହୁଅ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାନ୍ତୁ, କାରଣ ଆପଣଙ୍କର ମୁକ୍ତି ପାଖେଇ ଆସୁଛି।”

ଲୂକ 21 ରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଚିହ୍ନ ଏବଂ ଏହାର ସମାନ୍ତରାଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନିମ୍ନଲିଖିତଗୁଡ଼ିକ ଅଛି: ପ୍ରତାରଣା, ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ବିପ୍ଳବର ଏକ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ, ଜାତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜାତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ, ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ, ଭୂକମ୍ପ, ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଏବଂ ମହାମାରୀ, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭୟାନକ ଘଟଣା ଏବଂ ବଡ଼ ସଙ୍କେତ; ସ୍ୱର୍ଗ, ନିର୍ଯ୍ୟାତନା, ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା, ଘୃଣା, ଯିରୁଶାଲମ ଅଣଯିହୂଦୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଦଦଳିତ ହେବ, ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାରାଗଣର ଚିହ୍ନ, ଲୋକମାନେ ଆତଙ୍କରୁ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବେ, ଜଗତରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ସେ ବିଷୟରେ ଭୟଭୀତ ହେବେ ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ଶରୀର କମ୍ପିତ ହେବ। ଏଗୁଡ଼ିକ ଭୟଙ୍କର ସଙ୍କେତ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ମାନବ ଅସହାୟ | କିନ୍ତୁ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନେ ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡିକର ବିକାଶକୁ ଚେତାବନୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ, ଏବଂ ଯୀଶୁଙ୍କ ଆବିର୍ଭାବର ନିକଟତରତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ |ଅବଶ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିତ୍ରାଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ମୁଁ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କୁ ମୋର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ଜାଣେ କି? “ମୁଁ ତୁମ୍ଭକୁ ସତ୍ୟ କହୁଛି, ଯିଏ ମୋ ବାକ୍ୟ ଶୁଣେ ଏବଂ ଯିଏ ମୋତେ ପଠାଇଛି, ସେ ଅନନ୍ତ ଜୀବନ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ସେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ନାହିଁ; ସେ ମୃତ୍ୟୁରୁ ଜୀବନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି” (ଯୋହନ: 24: ୨)) |ପରିତ୍ରାଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା | ସେ ନିଜ | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସୁନାଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ, ଯାହା ଅଗ୍ନି ଦ୍ୱାରା ବିଶୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସୁନାର ବିଶୋଧନ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ତେବେ ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ାରା | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ବିଶୋଧନ ହୁଏ ଯାହା ଦ୍ “ାରା” ତୁମର ବିଶ୍ୱାସ  ପ୍ରକୃତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଯୀଶୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ହେବାପରେ ପ୍ରଶଂସା, ଗରବ ଏବଂ ସମ୍ମାନର କାରଣ ହୋଇପାରେ “(୧) ପିତର ୧ :)) | “କାରଣ ତୁମେ ତୁମର | ବିଶ୍ୱାସୀ ର ସମାପ୍ତି, ତୁମର ପ୍ରାଣର ପରିତ୍ରାଣ ଗ୍ରହଣ କରୁଛ” (୧ ପିତର ୧ :)) |

ପରିତ୍ରାଣର ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ଶରୀରର ମୁକ୍ତି ହେବ | ପାଉଲ କୁହନ୍ତି, “।। ଆମେ ପୁତ୍ର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ ହେବା, ଆମ ଶରୀରର ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥାଉ” (ରୋମୀୟ: 23: ୨)) | ସେ ବୁ ାଇଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଯୀଶୁ ଉପରକୁ ଉଠନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଏହା ଘଟିବ | “କାରଣ ପ୍ରଭୁ ନିଜେ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିବେ, ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ, ଦୂତଙ୍କ ସ୍ୱର ଏବଂ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ତୂରୀ ଡାକରେ, ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କଠାରେ ମୃତମାନେ ପ୍ରଥମେ ପୁନରୁ‌ତ୍‌ଥିତ ହେବେ। ଏହା ପରେ, ଆମ୍ଭେମାନେ ଜୀବିତ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ରହିଛୁ। ଆକାଶରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ମେଘରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଧରାଯିବ ଏବଂ ତେଣୁ ଆମ୍ଭେମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସହିତ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିବୁ ”(୧ ଥେସଲନୀକୀୟ :: ୧-17-୧)) |

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିତ୍ରାଣ ଏବଂ ଶେଷ ମୁକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ହୁଏ? ଜଣଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସର ପରୀକ୍ଷଣର ଶେଷ ଫଳାଫଳ କ’ଣ? ୧ ଯୋହନ :: 2-3- ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସ୍ଥିତିକୁ ଦର୍ଶାଏ ଯାହା ଯୀଶୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଗମନରେ ସ୍ୱାଗତ କରେ | “ଯେତେବେଳେ ସେ ଦେଖାଯାଏ, ଆମ୍ଭେମାନେ ତାଙ୍କ ପରି ହେବା, କାରଣ ଆମ୍ଭେମାନେ ତାହାଙ୍କ ପରି ଦେଖିବା। ତାଙ୍କଠାରେ ଏହି ଭରସା ଥିବା ସମସ୍ତେ ନିଜକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରନ୍ତି, ଯେପରି ସେ ଶୁଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି।” ଯୀଶୁଙ୍କୁ ଯେପରି ଦେଖିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ପରି ହେବା | ତାଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରି ନିଜକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା (୧ ଯୋହନ ୨ :)) |

ଏବଂ, “ଯଦି କେହି ତାଙ୍କ ବାକ୍ୟ ପାଳନ କରେ, ତେବେ | ବିଶ୍ୱାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କଠାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ” (୧ ଯୋହନ ୨ :)) | ମୁଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କି? ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ନିଜେ ପଚାରିପାରେ ଆତ୍ମ-ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପ୍ରେମ ମୋ ଭିତରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି କି?

ଯେତେବେଳେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ପ୍ରେମ ଏକ ଆଲୋକ ହେବ ଯେତେବେଳେ ଭରସା ବିଫଳ ହୁଏ ଏବଂ ପୃଥିବୀରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ଭୟରେ ଆତଙ୍କ ମନୁଷ୍ୟର ହୃଦୟକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିଥାଏ | ଏବଂ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ  ଲୋକମାନେ ଏକ ଆଲୋକ ହେବେ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଭରସା ଯୀଶୁଙ୍କଠାରେ ଅଛି ଏବଂ ବିଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ (ମାଥିଉ 5: 14-16) | ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଫେରି ଆସିବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇବେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଦେଖାଯିବେ ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରର ମୁକ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ପରିତ୍ରାଣର ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ବିଶ୍ୱାସ  କରିବେ |

Leave a Reply